Orta Mesafe Oryantiring Yarışları

Merhabalar, bildiğiniz gibi ülkemizde yıl boyunca TOF (Türkiye Oryantiring Federasyonu) kapsamında kademe yarışları düzenleniyor. Bu kademe yarışları uzun,orta ve kısa mesafe parkurlarından oluşuyor. Bu yarışların sonunda başarılı olanlar uluslararası yarışlarda ülkemizi temsil ediyor ki bu uluslararası yarışlarda tüm mesafeler mevcut.

Bu sene boyunca koştuğumuz kademe yarışlarında orta mesafe parkurlarında benim en en iyi sürem 46 dk ile Çorumda yapılan 4. Kademe yarışı. Benim ve diğer kategorilerdeki sporcuların sürelerine de baktığımda bu sene koştuğumuz parkurların arasında hiçbiri orta mesafe süresinin kazanma süresine uygun olmadığı görülecektir. Dolayısıyla hangi sporcunun orta mesafede iyi olup olmadığını tam olarak bilemiyoruz veya orta mesafesi iyi olan sporcular avantajlarını kullanamıyorlar.

Bu sadece orta mesafede değil diğer mesafelerde de bu durumda 20dk lık kısa mesafe yarışları koştuk (bitirme süreleri 12-15 dk dır). Fakat orta mesafe hiç koşmadığımız için buna ağırlık vermek istedim.Bu yılki sezon bitmiş olsa da bu durumun diğer kademelerde göz önünde bulundurularak parkurların hazırlanabileceğini düşünüyorum. Diğer sporcular gibi belirli bir amaç için koştuğum yarışlarda farkettiğim bu durumu sizlerle paylaşmak istedim. .

Parkur Özellikleri Orta mesafe parkurları ,önemli ölçüde teknik ,detaylı ve farklı koşulabilirlik özelliklerine sahip arazilerde,doğru yönlenmeyi gerektiren parkurlardır.Yarış esnasinda teknikte degisiklikler yapmaya elverişli arazilerde (kosulabilirlik, teknik, vb.) planlanması gerekir.Hedefler arasındaki yönlenmelerin farklı açılarda olup ,bu farklı açı yönlenmelerinde sürekli konsantrasyan gerektirir.Kazanma süresi 30-35 dk dır. http://orienteering.org/…/Guidelines-for-Course-Planning-Wo…

Çıkış Süreleri Linkte (http://orienteering.org/…/Competition-Rules-for-IOF-Foot-Or…) yarışma disiplinlerine göre, her bir yarışmanın teknik özellikleri, kazanma süreleri, sporcular arası çıkış aralıkları detaylı olarak verilmiştir(Bknz Sayfa 38). Bu kurallara göre sporcular arasında çıkış sürelerinin her sporcu için aynı olması gerekmektedir.Fırsat eşitliğinin sağlanması için de bu gereklidir.Geçtiğimiz sezonda neredeyse kırmızı listede bulunan her sporcu, çıkış aralıkları fazla olduğu için sanki bir yarışma değil de bireysel antrenman yapar gibi yarış koşmuştur. Aynı takımdan farklı sporcuların kırmızı listede ardarda yer alması problemi de farklı takımlardan sporcuların aralara serpiştirilmesi ile giderilebilir. Bu uygulandığı zaman, hem çıkış aralığı azalacak, hem de kırmızı listede olan sporcuların yarışma alanında bekleme süreleri azalacaktır.

#orhankutlu #oryantiring #türkiyeoryantiringfederasyonu #KuzeyGeyikleriDSK #kuzeygeyiklerikoşuyor #kuzeygeyikleri #oryantiringakademi #orienteeringturkey

Tanıtılan Yazılar