Talha Günday'ın Bergama Yarış Raporu


İlk kademe yarışının benim için iki özel durumu vardı. Birincisi yeni kulübüm Kuzey Geyikleri DSK ile ilk kademe yarışmamdı. İkincisi ise E20 katogorisindeki ilk yarışım olmasıydı.

Bu yıl E18A koşabilecekken bir üst kategoride yarışmaya karar aldık bu nedenle kategorideki rakiplerimden en az bir yaş küçüktüm. Bu durum beni çok fazla etkilemiyordu, tek düşündüğüm araziye çıkıp en iyi derecemi koşmak ve elimden gelenin en iyisini yapmaktı.

Yarış detayları açıklandığında uzun mesafe yarışının mesafesini gördüğümde biraz çekindiğimi söylesem yalan olmaz. Parkur mesafesi 9.4 km olan uzun mesafe aslında öncedende koştuğum parkurlara yakındı. Beni korkutan asıl nokta mesafe değil tırmanışın fazla olmasıydı. Tabi bu durum diğer takiplerim içinde geçerli, bana zorsa herkese zor.

İkinci gün ki orta mesafesi ise tam istediğim gibiydi ve tabi tırmanış miktarı da. Parkur mesafesinin 5 km olduğu yarışmanın 100 m tırmanışı vardı. Beni asıl mutlu eden ise örnek haritadaki teknik kısımların çok olduğunu görmemdi. Teknik arazileri seviyorum ve bu tarz yerlerde genellikle daha hızlı oluyorum, bu da bana rakiplerime karşı avantaj sağlıyor. Orta mesafe olmasıda cabası çünkü orta mesafeleri gerçekten çok seviyorum. Uzun mesafe ve kısa mesafeye göre orta mesafede daha iyi olduğumuda söyleyebilirim. Yarışmaya gelmeden önce antrenmanlarımda aksamalar oldu. Çünkü 12. sınıfım ve önümde beni bekleyen koca bir üniversite sınavı var. Okul sınavlarınında tam kademe öncesine gelmesi daha da kötü etkiledi. Bunu avantaja dönüştürmeye çalıştım ve vücut olarak olmasada kafa olarak yarışmaya hazırlanmaya çalıştım. 1. Gün Uzun Mesafe Yarışması Sabah kalktığımdada fark ettim ki artık eskisi gibi yarış öncesi fazla streslenmiyordum ama heyacan olmazsa olmaz tabi. Zaten tatlı bir heyacan her zaman fayda sağlamıştır. Kahvaltıda her zaman alışık olduğum şeylerden yedim. Her zaman yaptığım gibi kahvaltı her şeyden yemedim. Yediğim ve içtiğim şeylere dikkat ettim, vücudumun alışık olduğu şeyleri yedim. Arkadaşlarımla biraz konuştuktan sonra giyinmeye başladım çıkışıma daha vakit olmasına rağmen ben her zaman erken giyinirim. Bu sayede bütün işerimi rahat rahat yaparım. Herhangi bir aksaklık çıkarsa acele edip heyecan yapmamaya çalışırım. Bu benim için çok önemli. Her zaman tedbirli olmak gerekir. 40 dakika öncesinden ısınmaya çıktım ve örnek haritayı alıp çıkış noktasına gittim. Çıkış noktası tepede olduğu için oraya koşarak gidemedim. Isınmamı çıkış bölgesinde tamamladım. Birkaç gündür belim ağrıyordu. Bunun için bel bölgemi iyi esnetmeye özen gösterdim. Sonradan da start aldım. Arazide ilk başlarda da fark ettim ki hızlı gidemiyordum ve özellikle yollarda hızlanamıyordum. Antrenmansızlığın çok etkisi gördüm yarış boyunca. Geçiş hedefine kadar 4. hedefte bir yönelme hatasından başka bir hatam yoktu ama geçişten sonra 10. hedefte büyük bir sapma yaşadım ve hedefim olan yerden çok aşağıya düştüm. Bunun sonucunda çok yoruldum ve geri hedefe çıkarken yürümek zorunda kaldım. Arazinin geri kalanında hata yapmasamda parkurun sertliği ve tırmanışı beni çok kötü etkiledi. Bitirdiğimde belim çok ağrıyordu fakat esneme mi iyi yapmasam yarın için çok kötü olacağını biliyordum. Esnememi güzelce yaptım. Yarışma sonucundada 3. olmuştum fakat bu sonuç beni tatmin etmedi çünkü kendimi gösteremedim, daha iyi olabilirdi. Yinede hiç unutmayacağım bir parkur oldu ve gerçekten çok zorlandım.

2. Gün Orta Mesafe Yarışması Orta mesafe yarışması sabah erkenden kalktım. Bugün benim için daha önemliydi çünkü bugün için hedefim biraz daha yüksekti. Sabah kalktım ve güzel bir kahvaltı yaptım. Yarışma için çıkışım ortalardaydı 11:08'de. Yarış yerine giderken kafamda bir iki defa yarışmayı canlandırdım. Bunu yapmak hem heyecanımı biraz dindiriyor hem de beni biraz daha gaza getiriyor. Kendimi motive etmiş oluyorum. Çıkışım gelmeden 1 saat öncesinde hazırdım ve 40 dakika öncesinden ısınmaya çıktım. Isınmam bittikten sonra tam olarak hazır hissediyordum tabi birazcık bel ağrısı vardı. Yarışmaya beklediğim gibi hızlı başlayamadım bacaklarım gitmiyordu. İlk hedefte de hata yapmıştım. İlk hedefte hata yapmam beni gerçekten üzdü ama yinede fazla etkilememesini sağladım. Arazide beklediğim gibi hızlı gidemiyodum beni esas bu etkiliyordu. Bunun üzerine 11. hedefte de birazcık kafam karıştı ve 1.5 dakikaya yakın oyalandım. İki uzun ayakta hata yapmış oldum arazide. Bunun sebebi yorgunluk ve uzun hedeflerde kafamın dağılmasıydı sanırım. Sonuç olarak araziyi bitirdim geldiğimde öğrendim ki herkes ufak tefek hatalar yapmış. Ben de yaptım ama kendime kızıyorum çünkü yapmamam gereken hatalar yaptım. Günün ikincisi oldum ve bugünkü hatalarımdan iyi dersler aldım.

Değerlendirme

Sonuç olarak benim için çok iyi bir yarışma geçmemiş oldu hatalar yaptım. Bunun bir sebebi olarak uzun zamandır harita antrenmanı yapmamak diye düşünüyorum. Öte yandan şunu anladım ki antrenmansız olunca parkurda hıza dikkat etmek gerekiyor. Bir sonraki yarışa umarım antrenman yapıp gelebilirim ve daha az hatalı bir yarış olur. Şimdi bu yarıştaki hatalar için ders çalışma vakti.

E20A Takımı Kuzey Geyikleri E20A takımımız iki gün toplamında oldukça iyi dereceler aldı, takım olarak şu an birinci sıradayız. 4 kişiden oluşan takımımızın tamamı ilk 6 içerisinde yer aldı. Takım olarak hedeflerimize ulaştık.

2016-2017 Sezonu E20A Sıralaması (Kademe Yarışı Sonrası) 1. Emirhan Külahsız - Balıkesir GSK 2. Süleyman Eren - Doğu Ekstrem SK

3. Mücahit Özkaya - Kuzey Geyikleri DSK 4. Talha Günday - Kuzey Geyikleri DSK 5. Mehmet Can Öztürk - Kuzey Geyikleri DSK

6. Furkan Topal - Kuzey Geyikleri DSK

#TalhaGünday #Bergama #KuzeyGeyikleriDSK #kuzeygeyiklerikoşuyor #kuzeygeyikleri #oryantiringtr #turkishorienteering #istanbuloryantiring #turkeyorienteering #türkiyeoryantiringfederasyonu #oryantiringakademi #oryantiringtürkiye #istanbulorienteering #türkiyeoryantiring #oryantiring #orienteeringturkey #oryantiringistanbul

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

SOSYAL MEDYADA BİZ

 

#KuzeyGeyikleri
#KuzeyGeyikleriDSK
#GeyikYuvasi

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Google+ Icon
  • Instagram Basic Black

Sponsored by

ORYANTİRİNG AKADEMİ

www.oryantiringakademi.com

ADRES

 

Hasanpaşa Mahallesi, Söğütlüçeşme Caddesi, Aliye Kadın İş Hanı, No:186/18 Kadıköy - İSTANBUL