Antalya Antrenman Kampı

Sezonun ikinci antrenman kampını Antalyada 6-15 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdim.(Birincisi Estonya kampı). Antalya kış sezonunda antrenman yapmak için mükemmel imkanlar sunuyor. Güneşli hava, farklı özelliklerde haritalar,yerleşim yerlerine uzak olmayan araziler... Sakatlığımın yeni iyileşmeye başlamasından dolayı kamp boyunca daha çok teknik özelliklerim üzerinde durdum. Bunun yanında kuvvet ve koşu antrenmanlarınıda kamp boyunca uygun aralıklara yerleştirerek fiziksel performansımdaki gelişimi etkilemeyecek bir kamp programı hazırladım. Kamp süresinde Abdurrahman Çavdar bana ev sahipliği yaptı ve antrenmanları birlikte yaptık.Bu durum benim olduğu kadar onunda yararına olduğunu düşünüyorum,neredeyse her akşam hazırladığı soruları sormasının beni etkilediğini söylemeden geçmeyeceğim. Tabiki kamp ve sporculuk hayatım boyunca hep yanımda olan sponsorum Oryantiring Akademi'ye ve kulübüm Kuzey Geyikleri DSK'ya teşekkür ediyorum. Ayrıca çeşitli desteklerde kamp ve antrenman sürecimi kolaylaştıran Sign Sport, Pusula OTR, NEO DSK ve EON Tours'a teşekkür ediyorum.

Kampa Kaleiçi'nde kısa mesafe ve Larada klasik mesafe antrenmanlarıyla başladık.Kaleiçi sprint için oldukça elverişli bir yapıya sahip, düzensiz, dar sokakları ve hızlı koşulabilir parklarıyla yüksek tempoda oldukca karmaşık bir hal alabiliyor,önceki günden kalan yol yorgunluğum nedeniyle hafif bir tempoda koşmama rağmen küçük bir zaman kaybı yaşadım. Öğleden sonraki durağımız olan Lara oldukça farklı ve ayrıntılı bir arazi. Sürekli haritayla iletişimde kalmak, ani yön değişiklerinde kontolü sağlayabilmek, ülkemiz arazilerinde çok az kullandığım özelliklerimi derinlerden çıkartarak kullanmamı sağladı. Hata yaptığım hedeflerde, hatamı düzelteblecekken önceki hedefe geri dönerek hatamın sebebini göremeye çalıştım. Önemli olan yaptığımız hatanın sadece görünen yüzünü değil, kökünü bularak düzeltmeye çalışmak ;)

ÇAKIRLAR PARKURU

Sonraki gün interval antrenmanımı haritayla birikte Çakırlar arazisinde yaptım, her ne kadar son hedefe köpekler yüzünden gidemesemde, hızlı koşulabilir ve taşlık bir arazide eğlenceli bir antrenman gerçekleştirdim. Ayrıntılı taşlık arazilerin olması Antalyanın en önemli özelliklerinden biri, çünkü genel olarak sadece eş yükselti eğrisi fazla olan yerlerde koşarak ayrıntılı ve teknik yönü fazla arazilere uyum sağlamada zorluk yaşıyoruz, bu yüzden bu tip arazilerde koşmak önemli fırsattı bende elimden geldiğince bu fırsatı değerlendirdim.

Kampı sabah merkez kuvvet ve öğleden sonra uzun mesafe koşu antrenmanıyla sürdürdük. Uzun mesafe antrenmanında geçen yıl Antalya kademesinde koştuğum Düzlerçamı E20 A parkurunu tekrar koşarak tamamladım, harita hafızamın iyi olduğunu biliyorum ama 4-5 hedefi geçen seneden hatırlayarak haritaya bakmadan ve haritasız gidebilmem benide biraz şaşırttı :) Her ne kadar Abdurrahman suya girmekten korksada, uzun koşudan sonra soğuk suya girerek rahatlamayıda ihmal etmedim. Fotoğrafta gülüyordum ama öncesi ve sonrasında soğutan bağırdığımı itiraf ediyorum. :)

Geçen sene Antalya O Days kapsamında koştuğum parkur.

Gelelim kampın en çok hata yaptığım bunun yanında en çok beğendiğim antrenmanlarından biri olan Varsak antrenmanına. Bir haritada bulabileceğiniz çoğu özellik bu haritada mevcut, yeşillik, taşlık, hızlı ve yavaş koşulabilir, düzlük alan, yükseltili alan... Antrenmana başlamadan bu tip farklı teknik özelliklerin bir arada olduğu parkurlarda tempo değişimlerinin yeri ve zamanının ayırt edici bir özellik olduğunun farkındaydım fakat taşlık bölgeye her girişimde tempomu düşürmeyi,daha dikkatli harita okumayı beceremedim ve hatalarla karşılaştım. Koştuğumuz parkurları hedef noktalarında herhangi bir işaret olmadığı için karmaşık bölgelerde çok daha dikkatli gitmem gerekiyordu .Bu durumu Varsak'da yaptığım antrenman haricinde iyi yönettim, hedefi buldum diyerek dokunduğum yerlerin yanlış olduğunu farkedip geri dönerek hatalarımı düzeltebildim.

Kamp boyunca birgün oryantiring yapma isteğim yoktu. Kurşunluda yaptığımız antrenmanda haritayı elime aldığımda yaşadığım heyecanı ve isteği yaşayamadım. Doğal olarak odaklanamadım ve çeşitli hatalar yaparak antrenmanı tamamladım. Bundan sonra böyle hissettiğim günlerde haritayı bir kenara bırakıp kendimi nasıl iyi hissediyorsam öyle hareket etmeye karar verdim çünkü fiziksel ve mental isteksizlik antrenmandan aldığım verimi çok ama çok düşürüyor. Kampın bahsetmediğim diğer günlerinde interval ve kuvvet antrenmanları yaparak bir sonraki güne daha istekli başlamayı, arazide koşmanın verdiği yorgunluğu ve tempo yavaşlığını atmayı hedefledim ve bu antrenmanlar amaçlarını ulaştı ;) Bu kuvvet ve koşu antrenmanları yaptığım günler sayesinde her oryantiring antrenmanına ayrı bir heyecanla başlayabildim.

SELEUKEIA PARKURU

Her parkurdan sonra yaptıpım iyi ve kötü yönlerimi analiz ederek bir sonraki parkurda kötü yanlarımı düzeltmeye iyi özelliklerimi devam ettirmeye çalıştım. Bireysel oryantiring hedeflerime göre bu yıllarda teknik özelliklerimin bir adım önde olmasını istiyorum çünkü fiziksel olarak iyi bir seviyeye gelme hedefinizi herşey yolunda gittiği takdirde öngörebildiğiniz bir tarihde gerçekleştirebilirsiniz fakat harita bilgisi olarak bir seviyeye gelme,haritayla hareket edebilme kabiliyetiniz ve teknik özellikleriniz öngöremeyeceğiniz şekilde gelişimlerine devam ederler ve gelişimleri siz oryantiring yaptığınız sürece sürer,sınırı yoktur. Benim amacım ilk olarak teknik özelliklerimi istediğim seviyeye çıkartmak ve haritayı elime aldığımda onunla iletişim sorunu yaşamadan konuşabilmek. Bazı konularda birbirimizi anlayamasakda, çoğu zaman iyi anlaşıyoruz. :)

Bu günlerde üniversitede final haftasına hazırlık yapıyorum. 2. Kademe yarışı final sınavlarımın tam ortasındaki haftasonu, bu yüzden şimdiden çalışarak sınav dönemindeki yükümü hafifletmeyi planlıyorum. Kademe yarışında beni ders çalışırken görebilirsiniz. Kademede görüşmek üzere.

#orhankutlu #kuzeygeyikleri #oryantiringtr #oryantiringakademi #seleukeia #çakırlar #antalyaoryantiring

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

SOSYAL MEDYADA BİZ

 

#KuzeyGeyikleri
#KuzeyGeyikleriDSK
#GeyikYuvasi

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Google+ Icon
  • Instagram Basic Black

Sponsored by

ORYANTİRİNG AKADEMİ

www.oryantiringakademi.com

ADRES

 

Hasanpaşa Mahallesi, Söğütlüçeşme Caddesi, Aliye Kadın İş Hanı, No:186/18 Kadıköy - İSTANBUL