Hami Emircan Aydın - Winter O Cup Raporu

Oryantiring Akademi ve kulübümüz Kuzey Geyikleri DSK tarafından organize edilen Winter O Camp antrenmanlarında ve Winter O Cup yarışlarında koşma fırsatı bulduk. Öncesinde gerçekleştirdiğimiz kampa dünyaca ünlü Thor Norskov gibi bir sporcunun gelmesi ile Antalya O Days öncesi morallerimiz tavan yaptı.

​ Yarışmanın ilk gün akşamı çok heyecanım yoktu, çünkü yarış gibi değil antreman gibi düşünmek istiyordum o yüzden kıyafetlerimi akşamdan hazırlamamıştım, ve sabah kalktığımda kahvaltımı yaptım. Ondan sonra kıyafetlerimi eşofmanlarımın altına giydim ve çantamı hazırladım sonra hep beraber yarışa yola çıktık ve arabada kendim müzik dinlemek yerine herkesle ortak müziği dinleyip şarkı söyledim yani bunları yapmamın sebebi yarışı antreman gibi görmekti çünkü kamp döneminde antrenmanlarda iyi gelmem beni olumlu etkilemişti ve bir şey denemek istedim ve bunu denerken neyle karşılaşcağımı bilmiyordum yarış alanına gidince Thor’un öğrettiği oyunu oynadık yani bunları sırf antremanda yaptığım için rahatlıkla yapıyordum ondan sonra çıkışımın yaklaştığını fark ettim üstümdeki eşofmanı çıkardım sonra mesafeleri öğrendim K16-18 ve E16-18 haritaları aynıydı ve ben bunları görünce rakip sayımın artmasıyla daha çok mutlu oldum çünkü bir üst kategorideki kişilerle aynı haritayı koşmak bir anlamda rekabeti arttırdı yani yarışa renk kattı, ondan sonra ısınmaya başladım ama ısınırken sag kasığımda ağrı vardı durdum Orhan abiye sordum oda ısıtmama yardımcı oldu. Yavaş başlamamı söyledi ondan sonra starta gittim ve orda süremi bekledim lejantımı getirmeyi unutmuştum bu beni kötü etkileyebilirdi ama ben dedim antreman da lejant takmıyordum uzun mesafe olduğu için bu hedef başında durmamı sağlayacaktı ve Thor un söylediği ve antremanlarda yaptığım metodu yapabilecektim.

Dur, planla ve koş yarışta yapacağım taktikti. Yarışa başladım ilk 4 hedef yavaştım hata yapmıyordum bu beni yavaş yavaş hızlandırıyordu 4. Hedeften sonra bilgi kartı koptu sorun yoktu ben devam ettim. Beşinci hedefte hem takım arkadaşım hem rakibim Ahmet Yasin’i yakalamıştım biraz daha özgüven kazandım. Sekizinci hedefe kadar kendi rotamda en iyi şekilde gittim. Dokuzuncu hedefte biraz sağa kaydım ama hedefi buldum. Onuncu hedefe giderken su noktası kafamı karıştırdı çok ta susamıştım su noktasına giderken bir anda vazgeçip yola çıktım. Zaman kaybettin dedim ve hızlandım, fazla sorun yaşamadım ama hedefe girerken biraz kaydım sonra onbir numaralı hedefi düzgün aldım. On ikinci hedefe giderken 2 tercihim vardı ben gücümün yeteceği ve rahatca harita okuyabileceğim yerden gittim ve diğer hedefleri çok iyi aldım ve finishe geldim o gün 1. oldum özel yarış olsa bile 16 yaşlarda başarılı sporcular vardı. Kategorimdeki ilk birinciliği kazanmak beni mutlu etti. İkinci gün yarış sprint di ben uzun süredir sprint yapmıyordum yani o yüzden birinci olacağım veya çok iyi geleceğim diye bir düşünceye girmedim. Kampın verdiği yorgunluk ile psikolojik olarak yavaş ama dikkatli gidicem diye hazırladım kendimi.Yarış öncesisi arkadaşlarla konuştuk bir kaçtane uzun mesafe olan arazi ile biraz o zaman da mutlu oldum. Yine uyumadan önce kıyafetlerimi hazırlamadım çünkü bu psikolojik olarak insanı rahatlatan bir şey. Yemeği yiyip yola çıktık herkes kendisi müzik dinliyordu bende ilk başta dinledim, sonra şarkı uykumu getiriyordu bende yolu izleyerek uyuyup bir yerlerimin tutulmasını engelledim. Yarış alanına annem geldi en büyük desteğim ve taraftarım oydu bu beni çok mutlu etmişti. Yoğun yağış nedeniyle yarış 1 saat ertelendi. Bu benim açımdan iyi oldu yani 1 saat daha geç çıkmak daha dinç olacağım demekti belkide psikolojik olarak böylede olabilirdi.

Üstümü çıkartıp ısındım ve yarışa çıktım bayağa güzel gidiyordum. Yavaştım ama tempomu hiç bozmak istemedim çünkü bozarsam hep hata yapıyordum. Kendime göre gidebileceğim en iyi rotalardan gittim ve son 2 hedef düz yol olduğu için hızlandım yarışı bitirdiğimde çok yavaş olduğum için biraz moralim bozuktu. Hata yapanlar olunca 1. oldum beklemediğim için çok sevindim. İkinci olan Demirhan'a 1 dk civarı fark atmam beni çok olumlu etkilemişti. İlk olarak bu haberi anneme verdim yarış ve kamp benim için çok güzel son bulmuştu, devamının gelmesi dileğiyle çalışmalara devam... Önümüzde Antalya yarışı var.

Winter O Camp

#HamiEmircanAydın #kuzeygeyikleri #Oryantiring

Tanıtılan Yazılar