MOC Sprint Kampı, İtalya


Antalya Kademesi sonrasında İstanbulda geçirdiğim dört günden sonra MOC sprint kampı için İtalya'ya gittim. Üst düzey sporcularla birlikte çok karışık ve teknik sprint parkurları koşma fırsatı yakaladığım kampın bazı zamanları benim için hayalden bile öteydi. Kamp dahilinde knock-out, chasing start gibi yeni sprint yarışma sistemlerini test ettik. Kamp sonrasında MOC yarışları için Agropoliye seyehat ettik. MOC yarışları boyunca hem kaliteli parkurları hemde mükemmel antik kentleri görme fırsatı yakaladık.

İtalya'ya Antalya yarışına gelen ve sonrasında İstanbulda vakit geçirdiğimiz Arturs Paulins'le birlikte gittik ve zevkli,faydalı bir hafta geçirdik. Kampın ilk günlerinde bize sunulan planlanmış birçok farklı sprint haritalarında koşma fırsatı bulduk. Benim için çok farklı bir tecrübeydi. Bu kadar karmaşık, sokakları dar, hızlanması güç, hızlı olduğunda üst düzey teknik özellikler gerektiren sprint haritalarında ilk defa koşuyordum. İlk günün antrenmanları bunun şokunu atlatmakla geçti. Kendimi iyi hissettiğim bazı yerlerde hızlanarak bazı sokaklarda kayboldum. Bu durum tekniğimin bu tip parkurlar için yüksek hızları kaldırmadığını fark ettim. Sonraki antrenmanlarda genel yapıya daha hakim olduğum için hızımı ayarlayabildim ve daha kaliteli antrenmanlar yaptım. Ertesi gün IOF sprint test yarışları kapsamında ilk olarak seçme yarışı yaptık. Kaldığımız yere çok yakın olan Viestenin merkezinde, dar sokakların ve merdivenlerin olduğu aynı zamanda çok hızlı bir bitiş bölümü içeren 8-9 dk civarında bitirme süresi olan bir yarış koştuk. Yarışa çok ama çok kötü bir başlangış yaptım ve ilk hedefe giderken dönmem gereken dar sokağı kaçırdım ve 10-12 saniyeye yakın süre kaybettim. Parkurun geri kalan kısmının güzel geçtiğini düşünsemde diğer sporcularla yaptığım analizlerde akıcılığı yakalayamadığımı gördüm. Seçmenin akşamına B Yarı Finalde yer aldım. Koşmadan önce A Finali izlemek zevkli ve motive ediciydi. 6 kişilik gruplar halinde başladığımız yarışda çok hızlı bir başlangıç yaptık. Parkurlarımız aynı olmasada ortak hedeflere iki kişiyle birlikte aynı anda vardık ve varışada birkaç metre farkla 3. sırada girdim. Dakikalar sonrasında başladığımız B Final yarışında çok yorgun olduğum için hafif tempo koşuyla parkuru tamamladım. Bir gün içinde 3 tane 8-9 dakikalık yüksek tempoda antrenman yapmamıştım bu yüzden son parkurda kendimi yıpratmak mantıklı gelmedi

Her akşam farklı konularda yapılan konuşmalara katıldık. Dünya Şampiyonası programı, sprint parkurlarında gelişim üzerine yapılan konuşmalar oryantiringe organizasyon ve tecrübeli antrenörlerin gözünden bakmamı sağladı. Kampa katılan birçok üst düzey sporcuyla konuşmak için her zaman fırsat kolladım ve onlarda geri çevirmedi.Portekiz Oryantiring Bloğuna verdiğim ropörtajı okuyan Daniel Hubmann'la birlikte ülkemizde uygulanan milli takım seçme yarışları niteliğinde yapılan kademe yarışı sistemi hakkında konuştuk. Sistemimiz hakkında iyi şeyler söyledi diyemem aksine bu sistemin sene sonunda yüksek performans sergilememizi engelleyeceğini ve uygulanan puanlama sistemiyle sürelere mantıklı puanların verilemeyeceğini konuştuk. Tabiki bende bunlara katıldım, zaten ülkemizdeki çoğu sporcu ve antrenör bunun sağlıklı bir sistem olmadığının farkında. Bunun yanında aklımdaki soruları, eksik olan yönlerimi geliştirmek için izlemem gereken yolları sorarak çözüm yolları öğrendim. Öğrendiğim değerli şeylerden biri genellikle arkasına sığındığımız ''İMKAN''. Konuştuğum bazı sporcular, ki bu sporcular dünya sıralamasında önemli yerdeler,nasıl zor şartlar altında antrenman yaptıklarını ve bunun yanında yoğun olarak işlerinde çalıştıklarını ,bazen çok yorgun düştüklerini duyunca kendimden biraz utandım diyebilirim. Kamp sonrasında daha büyük bir hevesle antrenmanlara sarıldım çünkü bazı sporcuların arayıp bulamadıkları zamana sahibim. Kamp boyunca iki defa ormanda antrenman yaptım. Forest Umbra karst yapıda bir arazi ve benimde ilk defa bu tip bir arazide yaptığım antrenmandı. Çok farklı bir yapıya sahip arazide ilk 5-6 hedefte, hedef çıkışlarında büyük sapmalar yaşadım ama sonrasında araziye alışarak güzel antrenmanlar geçirdim. Ormanda yaptığım antrenmandan sonraki gün chase model test yarışında B yarı final ve B final koştum. Bu modelde seçme yarışında oluşan süre farklarına göre sporcular çıkış alıyor. Belirli gruplar oluşturuluyor ve bu gruplarda en iyi süreye sahip olan ilk çıkıyor ardından süre farkına göre diğerleri çıkıyor. Bitişe gelen ilk kişi finale çıkıyor. aynı süre sistemi finale çıkanlar içinde uygulanıyor. Çıkış aldığımda Martin Hubmann'ın 'çabuk çabuk çabuk' diye bağırması benim kosantrasyonumu dağıttı ( yeteri kadar konsantre olmadığımı gösteriyor) ve ilk hedefte uzun rota seçimi yaptım, arkamdan çıkan sporculara daha ilk hedefte yakalandım ve yarışın geri kala kısmında yaklaşık 7-8 kişilik bir grupla yarışı tamamladım.

EN İYİSİ İÇİN ORYANTİRİNG AKADEMİ

Verimli geçen kampın sonunda heybemde birşken bilgilerle birlite MOC yarışı için Agropoliye yola çıktık. İlk olarak gece sprint yarışına katıldık. Teknik olarak basit bir yarışdı ama ben çok karmaşık 2 rota seçmeyi başararak süre kayıpları yaşadım. Kamp boyunca çok fazla sert zeminde koşmak dizimde küçük bir ağrı meydana getirdi bu yüzden yarışlar boyunca sert zeminde hızlanamadım. Ertesi gün yarışı Paestum kalıntılarında koştuk. Haritadaki her türlü siyah çizgiden geçmek yasakdı ama çoğu sporcu bu kurala uymadığı için bugünü tasnif dışı kabul ettiler. Bende istemeyerekde olsa 2 tana küçük duvardan hızla atladım :) Yarışın akşamına Rusya milli takım sporcusu ve dünya dereceleri olan Natalia Gemperle ile sohbet etme ve koşma fırsatı buldum. Son gün yarışında Casertada yarı orman yarı park bir parkurda koştuk. Bu son parkurda hızlı koşacak gücü bacaklarımda bulamadım, elimden geleni ortaya koydum ama bunlardan önce teknik olarak düzeltmem gereken bölümler var ;)

Gün batımında antrenman.

İtalyadan sonra İstanbulda kaldığım yerden devam edip hem antrenmanlarda hemde derslerde olan eksiklerimi kapatacağım. Kartepede olacak kademe yarışından sonra sınav dönemi için derslere yoğunlaşmam gerekecek. Sonrasında Nisan sonundaki Finlandıya kampına kadar antrenman dönemine başlayacağım.

#orienteering #orhankutlu #orhankutlu #KuzeyGeyikleriDSK #kuzeygeyiklerikoşuyor #oryantiringtr #turkeyorienteering #türkiyeoryantiring #suunnistus #italy

Tanıtılan Yazılar