Kartepe 3. Kademe Oryantiring Yarışması


Ertelenmiş, bilinmezlerle dolu, kritik bir yarış, Kartepe 3. Kademe Oryantiring Yarışması olumlu ve hatalarıyla birlikte sona erdi. Önceki iki kademede beklenenin altında sonuçlar almam bu yarışı daha da önemli hale getirmişti. İtalya kampından sonra sakatlığımdan tamamen kurtulmuş ve yarışdan önceki 2 haftada daha etkili ve kaliteli antrenmanlar yaparak Kocaeliye bu durumda olabilecek en iyi şekilde hazırlanarak gelmiştim. Çoğu kişinin söylemesinin aksine üstümde hiç baskı hissetmemem sanırım yarışa hazır olmamın sonucuydu :) Uzun ve kısa mesafelerin arazi özelliklerini yarışma ertelenmeden önce incelemiş olmam bu yarış öncesinde elimi rahatlattı ve hazır olduğum düşüncesini zihnimede iletmeme yardımcı oldu. Sıradışı bir uzun mesafe, çok hızlı ve küçük sürelerin konuştuğu kısa mesafe yarışı genel sıralamada da birçok kişinin yerini değiştirdi.

Bahsettiğim gibi geçen iki kademede özellikle uzun mesafede beklentinin altında sonuçlar elde ettim. Herkes sprint kampından geldiğim için sprintte favori görsede bu uzun mesafede daha fazla süre ve puan kaybına tahammülüm yoktu ve kayıp yaşamamak için elimden geleni yaptım. Yarışın başlarında oldukça temkinli ve ortalama bir tempoda koştum. Fakat 3. hedefte yanlış bir rota seçtim. 6. ve 3. hedeflerin birbirine çok yakın olmasından dolayı 2 den 6. hedefe rota seçmeme neden oldu ve bu yüzden sağ taraftaki yoldan giderek koşulabilirliğin çok kötü olduğu arazide fazlasıyla efor ve zaman kaybettim. Bu hatadan sonra temponu tekrar olması gereken akıcı hıza yaklaştırarak yakın hedefleri hatasız bir şekilde aldım. Yarışmanın uzun mesafe olmasına rağmen çok fazla orta mesafeli hedef içermesi ve uzun mesafeli hedef içermemesi tabiki standartların dışındaydı. Bunun yanında bu durum benim için avantajdı çünkü bu tip yakın hedefler en iyi olduğum bölümlerden biridir. Yakın hedeflerde konsantrasyonumu koruyarak önemli süreler kazandım. Hata yaptığım yerlerin istisnasız hepsinde kullanmam gerekenin çok yakınındaki patikaları kullanarak süreler kaybettim. Arazinin son bölümlerindeki teknik hedeflerde birkaç saniyeyi feda ederek daha sağlıklı rotalar seçerek 1. olarak bitiş çizgisinden geçtim.

Kısa mesafe yarışında daha önceden inceledğim gibi çok fazla teknik özellikleri olmayan bunun yanında 3-4 kritik hedef içeren bir parkurda koştuk. Yarışmaya çok hızlı başladım geçiş hedefi olan 9. hedefe kadar hızımı koruyarak devam ettim. Geçiş hedefine kadar bazı basit sağ-sol seçimlerinde yanlış yönleri tercih ettim bunun haricinde memnun edici bir ilk bölümdü. İkinci bölümde ise çok bariz olan içerde-dışarda hedefinde heyecanıma yenik düşerek 10 saniyeye yakın süre kaybettim. Bu hatadan sonraki bazı hedefleride sallantıda aldım ve 1. liğimi 16. hedef kadar koruyabildim. Parkurun son 3-4 hedefinde de yanlış tercihler yaparak 6-7 saniye gibi çok çok önemli süreleri kaybettim ve yarışı 2. olarak tamamladım. Bu yarışmada da malesef hiç uygun olmayan koşullar vardı. Birçok sporcu açık olarak gösterilen kapıları kendileri açmak zorunda kaldı. Mesale ben koşarken tüm kapılar açıktı ve rakiplerime göre süre kazanmış olabilirim. Bununla beraber elit kategorinin 16. - 17. hedefleri arasıdan haritada gösterilmeyen ve optimal rotanın üzerinde yer alan bir çit vardı. Çoğu sporcu burada zaman kaybetti. İşin ilginç tarafı organizasyon bu çitin yeni konulduğunu söylesede ben koşarken o yüksek nabızda çitteki küfleri farkettim ve yerleşiminde hiçde yeni olmadığını anlayabildim. Bu koşullar yarışın tadını kaçırmaktan öte bilemedğimiz haksız rekabetler ortaya çıkarttı. Her zaman söylediğimiz kelimeleri tekrar kullanacağım, umarım bir dahaki yarışa bu tip önemli hatalarla karşılaşmayız.

#orhankutlu #orhankutlu #Oryantiring #turkeyorienteering #suunnistus #orhan #KuzeyGeyikleriDSK #oryantiringtr #oryantiringakademi #runnersworldturkey #runnersworld

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

SOSYAL MEDYADA BİZ

 

#KuzeyGeyikleri
#KuzeyGeyikleriDSK
#GeyikYuvasi

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Google+ Icon
  • Instagram Basic Black

Sponsored by

ORYANTİRİNG AKADEMİ

www.oryantiringakademi.com

ADRES

 

Hasanpaşa Mahallesi, Söğütlüçeşme Caddesi, Aliye Kadın İş Hanı, No:186/18 Kadıköy - İSTANBUL