JWOC 2017 Başlıyor

JWOC yani Dünya Gençler Oryantiring Şampiyonası yarın başlıyor, şampiyonaya programına paralel olarak yazı dizimizi de takip edebilirsiniz. Her yarış öncesi şampiyona ve sporcularımızın durumunu yazıyor olacağım. Keyifli okumalar.

Dünya Gençler Oryantiring Şampiyonası bu yıl Finlandiyalı Kulüp Koovee tarafından organize edilecek. Orta mesafe, sprint, uzun mesafe ve bayrak şeklinde 4 farklı yarış içeren şampiyona WOC ardından en önemli yarış. Aşağıda bu yılın programını bulacağınız şampiyona 2018 yılında Macaristan, 2019 yılında Danimarka ve 2020 yılında ülkemizde gerçekleştirilecek. Bu haber beni oldukça heyecanlandırdı daha önce hazırladığım stratejik planda 2020 yılında bu organizasyonu almamızın öneminden bahsetmiştim. Şampiyonanın organizasyonunu alan Türkiye Oryantiring Federasyonu yönetimini ve emek veren katılımcıları tebrik ederim. Camiamıza özellikle gençlerimize iyi bir motivasyon olacaktır.

Şampiyona Programı 10 Temmuz 2017, Orta Mesafe Eleme Yarışı 11 Temmuz 2017, Orta Mesafe Yarışı 12 Temmuz 2017, Sprint Yarışı 14 Temmuz 2017, Uzun Mesafe Yarışı 15 Temmuz 2017, Bayrak Yarışı

Şampiyonaya 38 ülkeden 179 erkek 154 kadın olmak üzere toplamda 333 sporcu katılıyor. Avrupa ülkelerinin çoğu 12 kişilik sporcu kafilesi ile temsil edilirken en düşük katılım gösterilen Moldova’yı bir sporcu temsil ediyor. Şampiyonada ev sahibi Finlandiya başta olmak üzere İsviçre ve İsveç sporcularından iyi sonuçlar bekleniyor. Ayrıca Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Letonya gibi sürpriz yapabilecek ülkeler de bulunuyor.

Ulaştığım kayıtlarda ülkemizin şampiyonaya ilk katılımı 2008 yılında olmuş. Özellikle geçen yıl İsviçre’de düzenlenen şampiyonadan aldığımız iyi haberler nedeni ile daha çok tanınır hale geldi. Geçen yıl 3 rekor kırıldı ve bunlardan en önemlisi ilk kez bir Türk Sporcunun Dünya Şampiyonalarında A Final koşmasıydı. Kulübümüz sporcusu Orhan Kutlu’nun bu başarısı oryantiring tarihimiz için çok önemli bir adımdı. Orhan aynı zamanda uzun mesafe erkekler rekorunu ve Ayşe Bozkurt ise kadınlar sprint rekorunu kırdı. Aşağıda şu ana kadar kaydedilen en iyi JWOC derecelerini bulabilirsiniz.

JWOC En İyi Derecelerimiz 37. Orhan Kutlu – M20 Orta Mesafe, 2016 44. Tuğba Daye – W20 Uzun Mesafe, 2009 54. Orhan Kutlu – M20 Uzun Mesafe, 2016

Bu şampiyonada koşacak olan 20 yaş kategorisi bence ülkemiz için en önemli kitle. Milli takım düzeyinde yarışan birçok sporcu bu yaş döneminde branştan uzaklaşıyor. Bunun temel nedeni sporcuların hedef odaklı çalışmaması ve sporcuların desteklenmemesi. Yaptığım hesaplamaya göre kabaca bu yaşlarda her 10 sporcudan 9’u aktif spor hayatına devam etmiyor. Mesela daha önce bu şampiyonada koşmuş ve ülkemizin en iyi derecelerinden birinin sahibi Tuğba Daye şu an branştan uzak. Oysa Tuğba ünlü sporcular Tove Alexandersson, Natalie Gemperle, Emily Kemp, Elena Ross, Sari Anttonen, vb. birçok kişiyi geride bırakmıştı. O ülkeler sporcularına sahip çıktı/çıkıyor ve şimdi bu sporcular dünya çapında tanınır halde. Bugünlerde aktif spor hayatını orta mesafe şampiyonluğu ile tamamlayan efsane isim Thierry Gueorgiou’nun JWOC derecelerini biliyor musunuz? Kral lakaplı sporcu ilk kez katılıdğı 1995 yılında JWOC Orta Mesafe Yarışını 100. sıralarda tamamladı. Eğer o kendine güvenmeseydi ve ülkesi ona değer vermeseydi ne olurdu acaba diye düşünüyorum.

JWOC 2020 Türkiye gençlerimizin motive olabilmesi çok önemli ama yeterli değil. Sporcularımızın yarınlarını planlaması ve kulüpleri tarafından desteklenmesi gerekiyor. Orhan ile ilk iletişime geçtiğimde çok heyecanlanmıştım çünkü ilk defa bir sporcu inanmış bir şekilde JWOC-WOC’ta başarı istiyorum diyordu. Daha sonra sürekli iletişim halinde olduk ve İstanbul’a gelmesini sağladık. O dönem İstanbul’a gelmek çok zor bir tercihti ama bu kararı vermek hedef doğrultusunda gerekliydi. İki yılın sonunda önümüze koyduğumuz hedefleri gerçekleştirdik ve ülkemize ilkler yaşattık. Artık bir değil daha fazla sporcuyu JWOC hedeflerine hazırlıyoruz. Kırılacak çok rekor var bir o kadar da Kuzey Geyiği.

Kulübümüz sporcuları Mücahit Özkaya ve Talha Günday bu şampiyonada ülkemizi temsil edecek milli gururlarımız. Türkiye Milli Takımı şampiyonaya 3 erkek, 3 kadın olmak üzere toplamda 6 sporcu ve 1 antrenör ile temsil ediliyor. Diğer milli sporcular şöyle; Ayşe Bozkurt (Patika SK), Elif Gökçe Avcı (Okulubalı SK), Zeynep Ocak (Balıkesir GSK), Emirhan Külahsız (Balıkesir GSK). Bu kafiledeki sporcuların beşi daha önce bu organizasyonda yer almıştı. İlk kez şampiyonada koşacak olan Mücahit ise geçen yıl kırmış olduğu EYOC derecesi ile tanıyorsunuz. Talha’nın JWOC kafilesine katılımını sağlamak için bu sezon üst yaş kategorisinde yer aldı.

Yarın gerçekleştirilecek olan orta mesafe eleme yarışında üç farklı seri yapılacak. Bu serilerin her birinde ilk 20 kişi arasına katılan sporcular A Final koşmaya hak kazanacak. Şu ana kadar bunu başaran tek sporcu Orhan geçen yıl serisini 9. sırada tamamladı. Bu yıl aynı başarıyı daha fazla sporcudan bekliyoruz, özellikle 2 Kuzey Geyiğinden. Sporcuların tamamında GPS olacak ve bu da online olarak şampiyonayı takip etmemizi sağlayacak. Orta mesafe eleme yarışı pazartesi günü türkiye saati ile 10:00’da başlayacak. Sporcularımıza başarılar diliyoruz. Toplamda 60 sporcunun A Final’de koşacağı Orta Mesafe Yarışı Salı günü yapılacak.

M20 En İyi Orta Mesafe Dereceleri 37. Orhan Kutlu 2016* - Henüz Derecemiz Yok -Henüz Derecemiz Yok *A Final koşmayı başaran tek sporcu bulunuyor.

Orhan Kutlu sporcularımıza destek vermek üzere bu sabah yola çıktı. Yarış alanında sporculara tecrübelerini aktaracak. Zorlu Finlandiya arazilerinde koşacak olan milli sporcular iyi bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Başarılar Milli Takım, Başarılar Kuzey Geyikleri, Başarılar Mücahit Özkaya, Başarılar Talha Günday…

JWOC YAZI DİZİSİ 2. Yazı Orta Mesafe Yarışı (Erişmek için Tıklayınız.) 3. Yazı Sprint Yarışı (Erişmek için Tıklayınız.) 4. Yazı Uzun Mesafe Yarışı (13.07.2017’de yayınlanacak) 5. Yazı Bayrak Yarışı (14.07.2017’de yayınlanacak) JWOC Analiz ve Sonuç Raporu (16.07.2017’de yayınlanacak)

#MücahitÖzkaya #TalhaGünday #JWOC #KuzeyGeyikleri #KuzeyGeyikleriDSK #Oryantiring

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square