JWOC 2017-Sprint Yarışı

Dünya Gençler Oryantiring Şampiyonası’nda bugün sprint yarışı gerçekleştiriliyor. Milli takımlarımız için hem harita tekniği hem de hızın çok önemli olduğu bu yarışlarda çok iyi dereceler bulunmuyor. JWOC’ta kaydedilen üç dereceden biri orta mesafe diğer ikisi ise uzun mesafe yarışlarında gerçekleşti. Sprint yarışlarında şu ana kadar en iyi derece 59.luk ile Ayşe Bozkurt’a ait olup geçen yıl kaydedildi. Bu yıl tekrar JWOC kafilesinde olan Ayşe’den daha iyi sonuçlar bekliyoruz. Erkeklerde en iyi sonucun sahibi 2011 yılında 71.lik alan Ramazan Bostancı’ya ait. Ramazan bu yıl Dünya Oryantiring Şampiyonası’nda iyi bir sprint yarışı çıkardı ve finali az farkla kaçırdı. Aşağıda milli sporcularımızın bu şampiyonada aldığı en iyi dereceleri ve kategoriye göre en iyi sprint derecelerini bulabilirsiniz.

JWOC En İyi Dereceler 37. Orhan Kutlu – Orta Mesafe, 2016 44. Tuğba Daye – Uzun Mesafe, 2009 54. Orhan Kutlu – Uzun Mesafe, 2016 JWOC W20 En İyi Sprint Dereceleri 59. Ayşe Bozkurt 2016 75. Tuğba Daye 2009 95. Ayşe Bozkurt 2015 ve 2014 JWOC M20 En İyi Sprint Dereceleri 71. Ramazan Bostancı 2011 82. Orhan Kutlu 2016 89. Hüzeyfe Sığırcı 2015

Milli takım kafilesinde yer alan sporculardan Elif Gökçe Avcı yol yarışlarındaki dereceleri ile bir adım öne çıkıyor. Bu yarışta hata oranı düşük olursa bir rekor elde edebilir ve ilk 40 içerisinde yer alabilir. Benzer şekilde Ayşe Bozkurt’un geçen yıl ki derecesini geliştirmesini bekliyorum. Erkeklerde sporcularımız Talha Günday ve Mücahit Özkaya sınav döneminde antrenman eksiklikleri nedeniyle bu yarışta zorlanacaktır. İkisi için de hatasız bir parkur başarı getirebilir ama yeterince sürat kazanmış olmadıkları için hata yapmaları durumunda zorlanacaklardır. Emirhan Külahsız ise geçen yıllara göre süratını arttırmış bir sporcu ve deneyimli. Bu yarışta iyi bir sonuç elde etmesini bekliyorum. Takımın son üyesi Zeynep Ocak ise daha önce EYOC’ta başarılı bir sprint derecesine sahip bugün gününde olursa bir sürpriz yapabilir.

Sprint ülkemiz için başarı kazanılması oldukça zor bir mesafe olsa da birçok ülke için hedef yarış. Özellikle orta seviye ülkelerin atletizm, triatlon vb. sporcuları hazırlayarak derece kovalıyor. Bazı ülkeler bu konuda başarılı da oluyor. Sprint yarışlarının ayrı olarak yapılmadığı ülkemizde aslında bu mesafede belki de daha başarılı olan sporcuların milli takımda yer alamadığını görebiliyoruz. Eğer milli takım seçmelerinde mesafeye göre seçim yaparsak bu yarışlarda çok daha iyi dereceleri kovalayabiliriz.

Dezavantajlı olduğumuz faktörler olduğu gibi avantajlı durumlar da söz konusu. Ülkemizin hali hazırda karmaşık şehir yapısı sprint yarışları için büyük bir avantaj. Örneğin Hatay’da düzenlenen sprint yarışı oldukça zorlayıcıydı. Bunun gibi bir çok alan mevcut ve haritasının çizilmesi durumunda sporcularımızın bu alanlarda antrenman yaparak iyi sonuçlar alabileceğini düşünüyorum. Kulübümüzün en az çalıştığı mesafe olan sprint için gelecek yıllarda kamplar yaparak bu konuda gelişme kaydetmeyi umuyoruz.

Kulüplerimiz ve sporcularımız için sprint yarışlarını daha çok önemsemelerini tavsiye ediyorum. Özellikle oryantiring tekniği düşük orman arazilerinde sürekli antrenman yapmak yerine şehir antrenmanlarını tercih etmek gerekiyor. Bu tarz çalışmalar sporcuları en azından bir mesafede ön plana çıkartabilir. Bu da beraberinde sportif başarının artmasına vesile olur. EYOC Sprint Yarışında da gördük ki sporcularımızın dereceleri uzun mesafeye göre daha düşük. Oysa bir yıllık çalışma kısa sürede meyvelerini verip sonuç almanızı sağlayabilir. Örneğin, Samet Köşşek EYOC’ta E18 kategorisinin en iyi sprint derecesini elde etti. Çok fazla sprint haritası ile çalışma fırsatı bulamamasına rağmen sürat kazanması epey etkili oldu ve hatasına rağmen 42. olmayı başardı. Dünya Oryantiring Şampiyonası Sprint Eleme Yarışında Orhan Kutlu ve Ramazan Bostancı ülkemizin en iyi derecelerini elde etti. Orhan MOC Sprint Kampı’nın yararını gördü. Ramazan ise son bir yılda çeşitli yol yarışlarına katılarak ve bu yönde antrenman yaparak hızını arttırdı. Sonuç olarak sprint önemli bir mesafe ciddiye almamız gerekiyor. Umarım bugün daha iyi dereceler alırız. JWOC YAZI DİZİSİ 1. Yazı JWOC 2017 Başlıyor (Erişmek için Tıklayınız.) 2. Yazı Orta Mesafe Yarışı (Erişmek için Tıklayınız.) 3. Yazı Sprint Yarışı (Şuan okuduğunuz yazı.) 4. Yazı Uzun Mesafe Yarışı (13.07.2017’de yayınlanacak) 5. Yazı Bayrak Yarışı (14.07.2017’de yayınlanacak) JWOC Analiz ve Sonuç Raporu (16.07.2017’de yayınlanacak)

#JWOC #MücahitÖzkaya #TalhaGünday #Oryantiring #KuzeyGeyikleriDSK #KuzeyGeyikleri #orienteering #SprintOryantiring

Tanıtılan Yazılar