JWOC 2017-Uzun Mesafe Yarışı

Dünya Gençler Oryantiring Şampiyonası’nın bu yılki son bireysel yarışı Cuma(yarın) günü gerçekleştirilecek. Şu ana kadar orta mesafe yarışı ve sprint yarışı tamamlandı. Son disiplin uzun mesafe yarışı olacak. Şu ana kadar yapılan yarışlarda erkeklerde Oli Ojanaho ve kadınlarda Simona Aebersold şampiyonluğu kazandı. İki farklı disiplinde de birinciliği alan şampiyonlara yarın rakip çıkabileceği söyleniyor. Oli için bunun pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. Simona ise geçen yıl uzun mesafede Finlandiyalı sporcu Anna Hataja tarafından geçilmişti. Yarışmanın finlandiyada yapılması nedeniyle ev sahibi ülkeden bir sporcu sürpriz yapabilir.

Türkiye Milli Takımında yer alan 6 kişilik sporcu kafilesinin tamamı bu yarışta da koşacak. Sporcularımız zorlu orta mesafe ve sprint yarışları sonunda psikolojik olarak yönetimi zor bir disipline çıkacak. Sporcularımızın çoğu için favori mesafe olan yarışta iyi sonuçlar alacağımızı hissediyorum. Ülkemizin uluslararası şampiyonalarda en iyi dereceleri yoğun olarak uzun mesafe yarışlarında gerçekleşiyor. Sporcularımızın fiziği, çalışma yöntemimiz, arazilerimizin zorluğu ve benzeri sebepler uzun mesafe yarışlarında daha iyi olmamızı sağlıyor. Aşağıda kaydedilen en iyi uzun mesafe derecelerini bulabilirsiniz.

M20 En İyi Uzun Mesafe Dereceleri 54. Orhan Kutlu 2016 84. İbrahim Dilek 2016-Ali Çakal 2008 97. Orhan Kutlu 2015

W20 En İyi Uzun Mesafe Dereceleri 44. Tuğba Daye 2009 60. Tuğba Daye 2008 73. Ayşe Bozkurt 2016

Bugüne kadar alınmış en iyi uzun mesafe derecesi Tuğba Daye’ye ait. İlk kez katıldığı yarışta 60. ve ikinci kez katıldığı yarışta ise 43. Sırada yer almayı başarmış. Bu dereceleri yıllardır geliştiremedik çünkü gerçekten büyük bir iş. Dikkat ederseniz kadınların en iyi üçüncü derecesi erkeklerin en iyi ikinci derecesinden daha iyi olduğunu göreceksiniz. Bu da gösteriyor ki kişisel başarının etkisi bulunuyor. O yarışta bugünün dünya şampiyonu Tove Alexandersson’u geride bırakan Tuğba nasıl oldu da bu başarıyı kazandı ve nasıl oldu da bu kadar başarılıyken oryantiring yapmıyor oldu?

Öncelikle Tuğba’nın bu derecesinin öneminden kimse haberdar değil bu apaçık ortada. Bugüne kadar jwoc için sporcu çalıştıran antrenörler bile bu dereceyi hiçbir sporcuya aksetmemiş. Açıkçası ben de başta gördüğümde bu derecenin takip ve benzeri bir yolla elde edildiğini düşünmüştüm. Daha sonra aynı yıl diğer mesafelerinde aldığı dereceleri ve bir yıl önceki durumuna bakınca öyle olmadığını anladım. İletişime geçince de öğrendim ki meğer ilk 20 hedefi ile hazırlanıyormuş ve sonuçtan pek de memnun değilmiş. Düşünsenize sekiz yıl önce kırdığı dereceyi kimse geliştirememiş hatta kendisinin ikinci derecesini bile geçen olmamış. Buna rağmen memnun değil çünkü hedef odaklı çalışmış.

Tuğba İzmir’de ikamet ederken Balıkesir Belediye Spor Kulübü’ne katılmak için şehir değiştirmiş. Atletizm altyapısı olan sporcunun üstüne oryantiring yeteneğine de sahip olması kısa zamanda başarı getirmiş. Milli takım düzeyinde başarılı bir sporcu olduğu biliniyor fakat o dönemlerde branşımız uluslararası camianın pek farkında değil. Her ne kadar Tuğba iyi dereceler almış olsa da aslında JWOC’ta bir yıl daha yarışma imkanı varmış. Neden 2010 yılında katılamadığını bilmiyorum. Belki ulusal ligde başarılı olamadı ve seçilemedi belki de diğer sporcular çok iyi performans gösterdi. O dönem eğer milliler için bir hedef yarışı olsaydı her şey daha farklı olabilirdi. Tuğba 2010 yılında kişisel sebeplerden aktif spor hayatına son veriyor. Bu da bir şekilde kabul edilebilir ama maalesef eğitici olarak da devam etmiyor. Yani aynı tecrübeleri sıfırdan yaşamaya başlamışız şu an koşan sporcuların yanında olsaydı daha farklı olabilirdi.

Gelelim günümüze yarışacak sporcular arasında Ayşe Bozkurt JWOC için bir çok en iyi dereceyi koştu. Bu yıl hedefi daha iyi sıralamalar ile son şampiyonasını tamamlamak. Kulübümüz sporcusu Mücahit Özkaya favori disiplininde sprintte geliştirdiği dereceden daha iyisini yapabilir ama ufak bir sakatlığı bulunuyor. Diğer kulübümüz sporcusu Talha Günday ise epey iştahlı. Akdeniz ülkeleri şampiyonu ünvanını henüz 17 yaşında alan Talha kötü yarışlar geçirmeye pek alışık değil. Orta mesafe yarışı ve sprint yarışının ardından kendini göstermek için sabırsızlandığına eminim. Emirhan Külahsız bu yıl koştuğu bütün uzun mesafe yarışlarında iyi dereceler aldı. Bugün daha önceki derecelerini geliştirecektir. Zeynep Ocak için de favori mesafe olacak bu yarışta araziye alışma sürecini tamamladığı için derecesini geliştirmesini bekliyorum. Son olarak Elif Gökçe Avcı sprint yarışında ön giderken heyecanına kapılarak geriye düşmüştü. Bugün uzun mesafede enerjisini doğru kullanır ve kendisine uygun rotalar tercih ederse en iyi dereceler arasına girebilir.

Şampiyona öncesi yaptığım çalışmalarda en doğru hedefin uzun mesafe olacağını planladım. Sporcularımız Mücahit ve Talha ile görüştüğümüzde ise orta mesafe yarışına odaklandıklarını farkettim. Özellikle Orhan’ın geçen yıl ki başarı iyi yönde etkilediği gibi bazen sporcularımızı olağan rutininden uzaklaştırıyor. Maalesef iki sporcumuz da doğru yarışa odaklanmama hatasının sonucunu ilk günlerde hissetti. Bu şekilde şampiyonaya başlamak onları psikolojik olarak zorladı. Sprint yarışı ile yeniden moral kazandıklarını düşünüyorum. Bu yarışta şampiyonadaki en iyi derecelerini elde edeceklerini umuyorum. Bakalım sporcularımız taktiğimizi uygulayacak ve başarılı olabilecek mi? Heyecanla bekliyoruz.

JWOC YAZI DİZİSİ 1. Yazı JWOC 2017 Başlıyor (Erişmek için Tıklayınız.) 2. Yazı Orta Mesafe Yarışı (Erişmek için Tıklayınız.) 3. Yazı Sprint Yarışı(Erişmek için Tıklayınız.) 4. Yazı Uzun Mesafe Yarışı (Şuan okuduğunuz yazı.) 5. Yazı Bayrak Yarışı (14.07.2017’de yayınlanacak) JWOC Analiz ve Sonuç Raporu (16.07.2017’de yayınlanacak)

#JWOC #MücahitÖzkaya #TalhaGünday #Oryantiring #KuzeyGeyikleriDSK #KuzeyGeyikleri #orienteering

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

SOSYAL MEDYADA BİZ

 

#KuzeyGeyikleri
#KuzeyGeyikleriDSK
#GeyikYuvasi

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Google+ Icon
  • Instagram Basic Black

Sponsored by

ORYANTİRİNG AKADEMİ

www.oryantiringakademi.com

ADRES

 

Hasanpaşa Mahallesi, Söğütlüçeşme Caddesi, Aliye Kadın İş Hanı, No:186/18 Kadıköy - İSTANBUL