CUMARTESİ ANTRENMANLARI - ORYANTİRİNG
 

Bu etkinliklerimiz oryantiring severleri ve oryantiringi merak edenleri buluşturduğumuz tanıtım etkinliği ve antrenmanlardır. Her hafta cumartesi Belgrad Ormanı’nın farklı bölgelerinde yapılan etkinlikler ile hem geziyoruz hem spor yapıyoruz. Yeni başlayan ve bu sporu deneyimlemek isteyen katılımcılar için en iyi öğrenme fırsatını bu etkinliklerde bulabilirsiniz. Aşağıda genel bilgiler ve sıkça sorulan sorulara verilmiş cevaplarımızı bulabilirsiniz.


Antrenman Takvimi

17 Şubat 2018, Geyik Çiftliği-Belgrad OrmanıBuluşma Yeri için tıklayınız.
24 Şubat 2018, Oryantiring Akademi-Bahçeköy Buluşma Yeri için tıklayınız.

3 Mart 2018, Arnavutköy Mah. Beşiktaş

Buluşma Yeri için tıklayınız.

10 Mart 2018, Fatih Çeşmesi-Belgrad Ormanı
Buluşma Yeri için tıklayınız.

17 Mart 2018, Irmak Kapı-Belgrad Ormanı
Buluşma Yeri için tıklayınız.

31 Mart 2018, Irmak Kapı-Belgrad OrmanıBuluşma Yeri için tıklayınız.
14 Nisan 2018, Geyik Çiftliği-Belgrad Ormanı Buluşma Yeri için tıklayınız.

21 Nisan 2018, Oryantiring Akademi-Bahçeköy Buluşma Yeri için tıklayınız.

28 Nisan 2018, Irmak Kapı-Belgrad Ormanı Buluşma Yeri için tıklayınız.

5 Mayıs 2018, Fatih Çeşmesi-Belgrad Ormanı Buluşma Yeri için tıklayınız.

19 Mayıs 2018, Geyik Çiftliği-Belgrad Ormanı Buluşma Yeri için tıklayınız.
26 Mayıs 2018, Ayvad Bendi-Belgrad Ormanı Buluşma Yeri için tıklayınız.

2 Haziran 2018, Fatih Çeşmesi-Belgrad Ormanı Buluşma Yeri için tıklayınız.
9 Haziran 2018, Arnavutköy Mah. Beşiktaş

Buluşma Yeri için tıklayınız.

Doğada Spor
Doğada Spor

Doğanın kalbinde yapılan spor Oryantiring

press to zoom
Hedef Bulmak
Hedef Bulmak

Haritada işaretli hedefleri bulmak çok zevk verecek

press to zoom
TURUNCU-BEYAZ
TURUNCU-BEYAZ

Yeşiller içinde hedeflerimiz

press to zoom
Doğada Spor
Doğada Spor

Doğanın kalbinde yapılan spor Oryantiring

press to zoom

KAYIT İŞLEMLERİ
Etkinliğe katılım için başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. (Kayıt formu için tıklayınız). Katılım ücretleri ödeme işlemleri etkinlik alanında yapılmaktadır. Kaydınızı kontrol etmek için katılımcı listesine bakabilirsiniz. (Katılımcı listesi için tıklayınız.)

Katılım Ücretleri
Genel Katılımcı: 12 TL
Öğrenci (15-24 Yaş): 5 TL
Öğrenci (14 Yaş Altı): 3 TL

Diğer Hizmetler
Eğitim Parkuru: 10 TL*
Ekstra Parkur: 5 TL*
SI Chip Kiralama: 3 TL*
Pusula Kiralama: 3 TL*
*Katılımcı ücretine eklenir.

Program
Parkur İlk Çıkış: 09:15
Parkur Son Çıkış: 10:30
Parkur Toplama: 11:30

 

TEKNİK PARKUR
Oryantiring tekniğini geliştirmek isteyen katılımcılara her hafta farklı bir uygulama hazırlanmaktadır. Duyuru ile birlikte bilgisi verilen teknik parkur çeşidi tanıtılır ve talepte bulunan katılımcılar kayıt formunda Teknik Parkur başlığı altında katılımını belirtir. Teknik Parkurlar yalnızca Deneyimli ve Elite kategorileri için uygundur.

EĞİTİM PARKURU
Yeni başlayanlar için hazırlanmış uygulama parkuru olup klasik oryantiring tanıtımı yapılmaktadır. Bu parkur katılımcıları eğitim grubu olarak antrenörlerimizin liderliğinde uygulamayı tamamlar. Maksimum 5 kişilik gruplardan oluşacak eğitim grubuna katılım ücreti 10TL’dir. Eğitimi tamamlayan katılımcılar daha sonra bireysel veya takım olarak başlangıç parkuruna katılabilir.

ANTRENMAN SONUÇLARI

03 Mart 2018, Arnavutköy Sprint Antrenmanı için tıklayınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Antrenmanların duyurularını nasıl takip edebilirim?

Antrenman bilgileri sitemizden, sosyal medya hesaplarımızdan ve e-posta haberleşme grubumuzdan paylaşılmaktadır. Antrenmanlarımızın her biri için sitemizden duyuru yapılmaktadır. Sitemizi takip ederek antrenman bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

Ben yapabilirmiyim?

Oryantiring hem zeka hem de kas gücü gerektiren bir spordur. Bu nedenle 7’den 70’e her katılımcının zevk alarak yapabildiği bir  spor ve aynı zamanda bir rekreatif faaliyettir. Etkinliklerimizde farklı yaşta farklı fiziki özelliklere sahip katılımcıları görünce daha iyi anlayacaksınız bu spor herkese hitap ediyor. Bazı oryantiring severler yürüyerek harita ile daha çok vakit geçirmekten hoşlanırken bazı katılımcılar ormanın güzel zemininde koşarak performans olarak kendini zorlamayı tercih etmektedir. Evet, siz de yapabilirsiniz.

 

Nasıl giyinmeliyim?

Diğer sportif faaliyetlerde olduğu gibi öncelikle rahat edeceğiniz kıyafetler tercih etmenizi öneriyoruz. Vücüdunuza uygun alt ve üst uzun sentetik kıyafetlerden daha çok verim alıyoruz. Genel olarak tayt veya bacaklarımızı iyice saracak bol olmayan eşofmanlar kullanıyoruz. Üst formalarımız terletmeyen ve hava alabilen ürünler olmakla birlikte su tutmama özelliğine de sahip ürünler tercih ediyoruz. Profesyonel oryantiring ayakkabıları tabanı çivili, hafif, su tutmayan ve darbelere dayanıklı şekilde tasarlanırlar. Yeni başlayanlar için bu tarz bir ayakkabı yerine tabanı tırtıklı ve nispeten eski spor ayakkabı tavsiye ediyoruz. Orman her zaman çamur, çalı-çırpı, kaygan zemin vb. sürprizlerini sergilemekten kaçınmıyor bu nedenle yedek kıyafet ve el havlusu getirmenizde fayda var.

Antrenmana katılmak için kulüp sporcusu olmak gerekli midir?

Başvurular oryantiringe ilgi duyan tüm katılımcılara açıktır. Her pazar antrenman duyurumuz sitemizde paylaşılmaktadır, etkinlikten önceki cuma gecesi kayıtlar sona ermektedir. Online başvurunuzu yapıp etkinlik alanında bizi bularak ilk hedefinize ulaşmış olacaksınız.  Bir sonraki aşama olarak harita ücretini ödeyip kayıtlı oldğunuz parkurun haritasını alarak parkurun keyfini çıkartabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için eğitim var mı?
İlk kez Oryantiring'e başlayacak ve bu sporu denemek isteyenler için Eğitim Parkuru mevcuttur. Bu parkura katılacaklar Antrenörlerimiz tarafından verilecek harita eğitimi ve ardından uygulama parkurunda pratik eğitim alacaklardır. Eğitim almak için başvuru formunda eğitim talebinizi belirtmeniz gerekmektedir.
 

Belgrad Ormanı’nana nasıl ulaşırım?

Orman oldukça büyük bir alanı kaplamakta ve her etkinlik yeri için farklı koşullar bulunmaktadır. Bu nedenle antrenmanın olduğu bölgeye göre ulaşımın farklı olacağına dikkat ediniz. Orman içerisine toplu ulaşım olmadığı için özel araçlarınız veya servis aracımızı kullanabilirsiniz. Servis aracını kullanmak için başvuru formunda ulaşım talebinizi belirtmeniz gerekmektedir. Valide Bendi gibi kapı girişine yakın bölgelerde ise Bahçeköy otobüs durağından yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Katılımcı seviyeleri nedir?

Etkinliğimizde beş farklı seviyede katılımcıya uygun olarak planlanmış parkurlar mevcuttur. Bu seviyeler her katılımcı için en kolaydan başlayıp en zor kategoriye doğru ilerlemektedir. Bu seviyeler mesafelerin yanında hedeflerin bulunduğu alanlar ve o alana gidinceye kadar karşılaşacağınız zorluklar dikkate alınarak planlanmıştır. Diğer spor deneyimleriniz farketmeksizin Eğitim Parkuru’ndan başlamanızı tavsiye ederiz çünkü oryantiring yalnızca koşmaktan ibaret değildir.
 

Takım şeklinde yapılabilir mi?

Oryantiring sporu bireysel bir spordur. Sporcu antrenman ve yarışma boyunca kendi fiziksel özellikleri ve kararları doğrultusunda sonuçlar alır. Fakat etkinliklerimiz öğrenmeye dayalı olduğu etkinliklerimiz boyunca böyle bir sınır bulunmamaktadır. İsteyenler gruplar halinde de antrenmanlarımıza katılabilir.
 

Etkinlik ne kadar sürer?

İlk çıkış saati itibari ile parkurunuza dilediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Parkur süresi sizin başlangıç itibari ile hedeflere ulaşma hızınıza bağlı olarak değişmektedir. Dolayısıyla parkurun belli bir bitirme süresi yoktur ve her hafta farklı bir parkur yapılmaktadır. Parkur toplama saatine kadar ormanda dilediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz. Başlangıç parkurları ortalama bitirme süresi 30-60dk civarındadır.
 

Gizlenen hedefleri mi bulacağız?

Öncelikle biz hedef bulmaya çalışıyoruz ve bu hedefler haritada işaretli yani gizli olan bir şey yok. Açık bir şekilde tanımlanmış ve gerekli bilgileri aldığınız bir hedefe ulaşmaya çalışıyor olacaksınız. Bu hedefler rahat görünebilmesi adına turuncu ve beyaz renklerin yer aldığı üç boyutlu bayraklar şeklinde ve 1 metre yüksekliğindedir.

Kiminle yarışacağım?

Diğer doğa sporlarında olduğu gibi amacımız kendi sınırlarımızı zorlamaktır. Etkinliğimiz tanıtım amacı ile gerçekleştirilmekte ve diğer sporcular için ise birer antrenman niteliğindedir. Bu nedenle de bir yarışın parçası olmayacağınızı bilmenizi isteriz. Tabi her etkinlik sonrası harita başında birbirimize ormanda neler yaptığımızı ve yaşadığımızı  anlatmayı çok seviyoruz.

Kaybolursam ne yapmalıyım?

Genel olarak bu spor çok iyi bilinmediğinden en çok karşılaştığımız sorulardan biri de bu düşünceden kaynaklanmaktadır. Katılımcıların nerede olduğunu anlamadığı zamanlarda en son bildiği noktalara dönmeleri gerekmektedir. Bu oryantiringin en önemli eğitim kurallarından biridir. Eğer bu kuralı ihlal ederseniz ve devam ederek hedefleri bulacağınızı düşünürseniz bir yola çıkar ve başlangıç alanına uzun bir yürüyüş yapmak zorunda kalırsınız. Belki daha çok zaman alarak etkinlik bölgesine gelirsiniz ama kaybolmazsınız.
 

Antrenman sonrası ne yapmam gerekiyor?

Parkuru tamamladığınızda parkur ekibine uğrayarak hala orman içerisinde olmadığınız bilgisini verebilirsiniz. Aksi halde hala orman içerisinde olduğunuzu düşünüp, kaygılanabilir ve aramaya başlayabiliriz.

Kayıt iptalini nasıl yapılabilirim?

Katılmayacağınız etkinliğe kaydınızı iptal ederek aldığımız kağıt çıktıların boşa gitmesini önleyip doğayı korumamıza yardımcı olabilirsiniz. Eğer kayıt olduysanız ve gelemeyecek durumdaysanız kayıt formunu iptal seçeneği ile tekrar doldurarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 

Yağmur yağarsa etkinlik iptal olur mu?
Hayır. Oryantiring bir doğa sporudur ve ormanlarda yapılmaktadır dolayısıyla çamurdan, sudan veya soğuktan çekinmiyoruz. Yağmur, kar, dolu, soğuk bizi yıldıramaz ve ormanı farklı koşullarda görme fırsatını kaçırmak da istemeyiz. Etkinliklerimizin iptal olması gibi bir ihtimal pek yok kaydınızı yaptıysanız sizleri beklediğimizi bilmenizi isteriz.

 

Antrenmanlar ne zaman sona erecek?

Antrenmanlarımız 23 Eylül 2017'de başlamış olup 9 Haziran 2018'de gündüz antrenmanları sona erecektir. Bu tarihten sonra gece antrenmanlarımız başlayacaktır.