EYOC 2017 Sona Erdi

Avrupa Yıldızlar Oryantiring Şampiyonası ülkemizin geleceği ile ilgili analiz gerektiren önemli sonuçlarla sona erdi. Bu yarışın sonuçlarını iyi kavramak için nedenlerini iyi anlamamız gerekiyor. Son değerlendirmelerimi bulabileceğiniz bu yazımdan önce iki yazı daha paylaşmıştım. Bayrak yarışı ile ilgili olarak planladığım yazımı yetiştiremedim. Önceki iki yazı için linkler hemen aşağıda yer alıyor. Sıra ile okumanızı tavsiye ederim.

Yazı Dizisi 1 - EYOC 30 Haziran 2017 Sprint Yarışı Yazı Dizisi 2 - EYOC 1 Temmuz 2017 Uzun Mesafe

Öncelikle beklenen soru ile başlayayım; Milli Takım Başarılı mıydı? Bu sorunun cevabını net bir şekilde verebilmek adına milli takımımızın hedefini biliyor olmamız gerekiyor/du. O nedenle buna evet ya da hayır demenin doğru olmayacağını düşünüyorum. İstatiksel olarak ne durumda olduğumuzun cevabını verebilirim. Katılımcı 35 ülke arasında sondan üçüncü sırada yer aldık. Şampiyona tarihimizin en kötü derecesini aldık (oryantiring camiası; aşağıda açıkladım). Bu şampiyonaya katılmaya başladığımız 2014 yılı itibari ile takım sıralamalarımızı bulabilirsiniz. Sonuncu olan Moldova yalnızca bir sporcu ile katılım göstermiş.

EYOC 2017 Kulüplere Göre Puan Katkısı 20,7 Puan* Kuzey Geyikleri DSK - 3 Sporcu 5 Puan Balıkesir GSK - 5 Sporcu 2,4 Puan* Ordu Rusumat SK - 2 Sporcu 2 Puan Eskişehir Oryantiring SK - 2 Sporcu 2 Puan AOSK - 2 Sporcu 1 Puan NEO DSK - 1 Sporcu 1 Puan Altun Oryantiring SK - 1 Sporcu *Bayraktan gelen puan bölüştürülmüştür. EYOC 2017 Mesafeye Göre Puan Katkısı Sprint 21 Puan Long 8 Puan Relay 5 Puan Toplam 34 Puan 2017 (Katılımcı Ülke Sayısı: 35) 1. Macaristan 2. Finlandiya 3. Fransa 33. TÜRKİYE 35. Moldova

2016 (Katılımcı Ülke Sayısı: 33) 1. Finlandiya 2. Çek Cumhuriyeti 3. İsviçre 23. TÜRKİYE 33. Moldova

2015 (Katılımcı Ülke Sayısı: 32) 1. Çek Cumhuriyeti 2. İsviçre 3. Finlandiya 24. TÜRKİYE 32. Makedonya

2014 (Katılımcı Ülke Sayısı: 33) 1. Finlandiya 2. Çek Cumhuriyeti 3. İsviçre 24. TÜRKİYE 33. Moldova

Türkiye Oryantiringi bu yarışta hiç olmadığı kadar dibe vurdu. Öncelikle hepinizin aklına Milli Takım Sporcuları gelecektir. Seçme kriterleri diye başlayıp kaset gibi tekrara başlayacaksınız. Aynı dili konuşmayacağım biraz sizi/bizi rahatsız edeceğim.

Hepimiz hata yaptık. Sorumluluk almaya ne dersiniz? Kulüp Antrenörleri sporcularını yarışa hazırlayacak antrenmanlar yapmamış ve/veya eksik kalmış, Kulüp Yönetimleri vizyon oluşturmamış ve/veya eksik kalmış, Milli Takım Antrenörleri dersini iyi çalışmamış ve/veya eksik kalmış, Teknik Kurul talimatları üst düzey yarışları baz alarak belirleyememiş ve/veya eksik kalmış, Yönetim Kurulu hedef belirleyememiş ve/veya eksik kalmış, Sportif Direktör Milli Takım için yıllık projeksiyon hazırlayamamış ve/veya eksik kalmış, Haritacılar üst düzey haritalar çizememiş ve/veya eksik kalmış, Parkurcular üst düzey parkurlar planlayamamış ve/veya eksik kalmış, Etkinlik Direktörleri üst düzey yarışlar organize edememiş ve/veya eksik kalmış, Hakemler, Organizasyon Kurulu, Eski Yönetim, Eski Milli Takım Antrenörleri, Eski Milli Sporcular, Sporcu Aileleri… Daha birçok oryantiring mensubu milli sporcularımız gibi eksik kalmış. Başarıyı sahiplendiğimiz gibi başarısızlığı da sahipleneceğiz. Sonra hep beraber çalışıp daha iyisini yapacağız.

Peki ne oldu da böyle oldu? Eskiden aldığımız derecelerin temelde iki nedeni var. Birincisi sporcuların bireysel başarısı ve yurtiçi-yurtdışı kamplar. Mesela Mücahit geçen sene 18. Olduğunda tek başına bir yarışta 38 puan kazandırdı ki bu yıl kafilenin üç gün toplamında kazandığından 4 puan fazla. Bireysel sıralamamıza bakıldığında ortalamamız geçen yıllara göre düşmüş. Bireysel olarak daha iyi performans gösterebilecek E20A ikincisi Talha Günday ve K20A üçüncüsü Zeynep Ocak bu yarışa götürülmeliydi. Geçen yıl aynı sporcular hem EYOC hem JWOC yarışlarında ülkemizi başarı ile temsil etti. Bu yıl daha da zorlanacakları üst kategoriye koşmaya karar vermiş ve başarılı da olmuşlarken kafileye dahil edilmemeleri vizyonsuzluk.

Daha önce bu yarışa katılmış 9 sporcunun ortalamasına baktığımızda sıralamaları epey düştü. Buna neden olan yarış öncesi yurtdışı kamp yapılmamış olması. Diğer bir neden okullar şampiyonu Balıkesir Cumhuriyet Anadolu Lisesi Takımı'nın İtalya'da gerçekleştirilen Dünya Şampiyonasına gidememesi. Bu takımın 4 sporcusu aynı zamanda EYOC kafilesinde yer aldı. Yıl içerisinde yaşadıkları travma bu yarışta başarılarının düşmesine neden olmuş. O dönem yazmıştım milli takım çok şey kaybeder diye pek anlaşılmamıştı. Kulüplere göre puan katkısından görebilirsiniz. Demek ki neymiş çocuklarımızın yanında olmak onlarla ilgilenmek tek başına olmadıklarını hissettirmek önemliymiş.

Ülkemiz acilen bu yarışa katılımcı olmanın ötesine geçmeli. Ülkemizin yakın gelecek için sıralama ile ilgili bir hedefi belirlemesi gerekiyor. Bence ilk 20 hedeflenerek başlanmalı çünkü en düşük hedef bile hedefsizlikten iyidir. EYOC kanaatimce katıldığımız en önemli yarış. Burada sporcularımızı geleceğe hazırlıyoruz ama iyi bir geleceğe mi? Hayır. Nasıl olacakta WOC’ta kendine güvenen sporcular kazanacağız EYOC’ta hayal kırıklığı yaşayan sporcular ile bu imkansız. EYOC için bir motivasyona ihtiyaç var.

Federasyonumuzun EYOC 2019 ev sahibi ülke olmak için IOF (Uluslararası Oryantiring Federasyonu)’na başvurusu bulunuyor. Bunu çok önemli buluyorum. Eğer bu yarışa ev sahipliği yaparsak bütün kulüplerin ev sahibi olacağımız şampiyona için şimdiden sporcu hazırlayacağını düşünüyorum. Biz şimdiden hazırız, kulübümüz adına böyle bir çalışma ve projeksiyonu hazırladım. Bu yarışa hazırlanmış 16 sporcudan oluşacak milli takım sporcularından yalnızca birinin alacağı önemli bir sonuç binlerce sporcuya ilham verecektir. Umarım işler yolunda gider ve diğer 5 ülke değil biz bu yarışa ev sahibi oluruz. Diğer ülkeleri bilmem ama bizim çok ihtiyacımız var. Gelecek yıl Bulgaristan’da düzenlenecek olan şampiyona için önemli bir motivasyon kaynağı olur.

Sporcular kötü dereceler elde edebilir branşımızda oldukça normal ama takımın tamamının yarış havasına girmediği şampiyonalar ülkemizin demotive olmasına neden oluyor. Sporcularımız yapabileceğinden daha kötü dereceler elde ediyor ve bunun nedeni ne yapacağını bilememek. Eğer kendileri için doğru hedefler belirlerse eve o sonuçlara ulaşabilirler. Tespitleri değerlendirerek çözüme ulaşırsak sporcularımız motive olacaktır. Aşağıda bir sporcu örneği ile konuyu sizler için açıklayayım. EYOC 2014 Uzun Mesafe Yarışında M18 kategorisi Sonuçları 58. Orhan Kutlu 77. İbrahim Dilek 78. Emirhan Külahsız 89. Oğuzhan Karatepe 98. Joey Hadorn (İsviçre)

Burada bütün milli sporcularımızın geride bıraktığı Joey Hadorn İsvçire milli takım sporcusu. 2014 yılında ise İsviçre takımının net bir şekilde en kötü derecelerinin sahibi (Sprint 47). Bu sporcu kötü bir şampiyonayı geride bırakırken iyi bir takımda yer aldığı ve arkadaşlarının başarılı olduğunu gördüğü için motivasyonunu kaybetmedi. 2015 yılında JWOC’ta 52. sırada yer aldı, middle’da ilk 60a giremedi ve takımı için pek olumlu bir sonuç değil. Gelelim JWOC 2016 Uzun Mesafe Yarışına, ev sahibi olma avantajı ile Joey Hadorn altın madalyanın sahibi oldu. Bu yarışta daha önce geçildiği dört sporcumuz da rakibiydi ve hepsini geride bıraktı.

Bizim sporcularımız neden çok iyi derece almadı sadece imkan meselesi mi? Katılmıyorum, bu tanım eksik kalıyor. Aslında en temel eksiklik daha önce o sonuçları kimse almadığı için hayal etmek bile zor geliyor sporcularımıza. Yarışta sporcumuz Orhan Kutlu 54. olmuştu ve bu şuana kadar kazanılan en iyi uzun mesafe derecesi. Sporcularımızın örneğe ihtiyacı olduğu gibi özgüven kazanması da gerekiyor. Eğer takımınızda böyle hedefleri olan ve bu amaçla çalışan sporcular olursa yarışlarınıza motive olmak daha kolay olur/oluyor. Gün gelir şampiyon bile olabilirsiniz. Lütfen hayal edin ama sabırla çalışın.

Yine bir kulübümüz sporcularından bir örnek ile devam edeyim. Samet Köşşek EYOC’ta son kez yer aldı ve tecrübeli bir sporcu. Geçen yıl aynı kategoride sprint yarışında 92. olmuştu bu yıl ise 42. olarak bu kategorinin en iyi derecesini elde etti. Bu sayede ülkemiz puanına diğer sporculardan çok daha fazla puan verdi. Yarış sonrasında bundan mutlu olmadığını ve yeterli gelmediğini iletti. Her ne kadar antrenörü olarak derecesinden çok memnun olduğumu belirtsem de onun hayalleri ilk 10-ilk 20 içerisinde yer almaktı. İyi bir derece aldığı ama memnun olmadığı bir yarıştan sonra ki gün asıl hedefimiz olan uzun mesafe yarışına çıktı. İlk 20’de tamamlamak istediğimiz yarışa çok hızlı çıktı ve hatalar üst üste geldi panikle enerjisini boşa harcadı ve 107. oldu. Oysa geçen yıl bu kadar hazırlanmadan 48. sırada yer almıştı. Samet en yetenekli sporcularımdan biri, ona fazlasıyla güveniyorum. Çok iyi yerlerde göreceksiniz ama tıpkı diğer sporcular gibi sabırsız. Hemen olsun istiyor. Bu yarıştan büyük bir tecrübe ile döndü ve bu kazanımlarımızı yıllar sonra ilklere dönüştüreceğiz. Talha Günday ile birlikte JWOC 2019 ilk 20’de yer alacak ilk sporcular olmak için çalışacaklar. Benzer bir başarıyı Ahmet Yasin Temel ve Hami Emircan Aydın için EYOC 2019 için bekliyoruz. Sabırla o günün gelmesini bekleyecek kadar dirayetli olmak ve çalışmaya ara vermezsek olacak bu rüya değil.

Sonuç olarak bu yarışın bütün camiamızı kendine getirmesini bekliyorum. Biz ne yapıyoruz, nasıl yapıyoruz, nasıl daha iyi yaparız gibi soruları kendimize sorma zamanı. Hep söylediğim gibi Oryantiring braşında hata fırsattır. Eğer bu hatayı değerlendirir ve iyi bir ders çıkarırsak bu düşüş bizim için yükselişin başlangıcı olabilir. Hep beraber bundan daha iyisini yapmak için çalışalım. Şimdiden EYOC 2018 hazırlıklarına başlayan sporcular görmek istiyorum. Umarım, yatıp uzun süreli dinlenmek yerine antrenmana ne zaman başlayacağınız için heyecanlanıyorsunuzdur. Aynı kafile SEEOC’ta ülkemizi temsil edecek şimdiden başarılar diliyorum.

HER FIRTINA SONRASINDA GÜNEŞ AÇAR

#eyoc #oryantiringhaber #ahmetyasintemel #mücahitözkaya #sametköşşek #HamiEmircanAydın #türkiyeoryantiring #Oryantiring #TalhaGünday #turkeyorienteering #oryantiringmillitakım #turkishorienteering #kuzeygeyikleri #KuzeyGeyikleriDSK #kuzeygeyiklerikoşuyor #eyoc2017

Tanıtılan Yazılar